Kolory we wnętrzach

W dzisiejszych czasach, za sprawą licznych programów telewizyjnych oraz filmików zamieszczanych w internecie, coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają kolory, jak istotne jest to, czy przebywamy w ciemnym czy jasnym wnętrzu, czy pokój ma beżowe czy żywe, pomarańczowe ściany.

 

Testowanie kolorów

 

Prowadzono wiele badań i testów, rozmawiano z tysiącami osób i nie sposób zaprzeczyć, ze kolor jest dla nas ważny, nawet jeśli odbywa się to wszystko w nieświadomości. Przykład? Szpitale – na próżno szukać tam ponurych, białych ścian albo też sal pomalowanych na czerwono. Króluje uspokajająca zieleń, jasne, spokojne odcienie żółtego i beże. Dlaczego? Biały jest smutny, nijaki, może tylko potęgować przygnębienie, a czerwony z kolei działa pobudzająco, co w szpitalu nie jest wcale dobre. Tak samo w pracy – pomieszczenia, w których mamy się skupić, nie mogą być jaskrawe, kolorowe, bo żywe barwy bardzo skutecznie odciągają uwagę od tego, co powinniśmy w pracy robić.

 

Gdzie żywe barwy?

 

Jaskrawe kolory doskonale sprawdzają się za to w pokojach dziecięcych (ale z umiarem), na placach zabaw, w pomieszczeniach przeznaczonych do terapii sensorycznej, w klubach i dyskotekach: wszędzie tam, gdzie wskazane jest pobudzenie, gdzie ważna jest energia, ruch. Tak samo trudno wyobrazić sobie szkolne sale w jaskrawych barwach, przecież nikt wówczas nie skupiałby się na prowadzonej lekcji, tylko z ożywieniem zerkał na ściany. Warto pamiętać o tym podczas urządzania kącika do nauki w pokojach naszych dzieci.

2 Replies to “Kolory we wnętrzach”

  1. danutacholicka

    Nie zgadzam się, że biały jest smutny. Uważam, że biały to wspaniała baza do stworzenia kolorowego wnętrza: białe ściany w połączeniu z kolorowymi dodatkami o różnej teksturze tworzą wspaniały efekt

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *