Różne rodzaje oświetlenia

Trudno przecenić rolę, jaką odgrywa światło w naszym życiu. Od zarania ludzkości miało ono ogromny wpływ na nasz rytm dobowy, regulowało czas naszego snu i czuwania. Dziś, za sprawą sztucznego oświetlenia, czasy są nieco inne, niemniej jednak w dalszym ciągu ciężko nam żyć bez światła, chociażby tego sztucznego.

 

Istotna rola światłą

 

Jeżeli zatem jesteśmy na etapie budowy lub remontu domu, warto dobrze przemyśleć kwestie związane z oświetleniem, ponieważ światło ma duży wpływ na nasze samopoczucie oraz nastrój. Trzeba pamiętać o tym, że wyróżnia się kilka rodzajów oświetlenia: oświetlenie główne (lampa sufitowa), oświetlenie poboczne (kinkiety, lampa podłogowa), oświetlenie punktowe (reflektor podświetlający obraz) oraz oświetlenie robocze (lampa do czytania). W nawiasach podano przykładowe reprezentacje poszczególnych grup. Budowanie oświetlenia warstwa po warstwie to fascynujące i nieco skomplikowane zadanie, od którego zależy to, jakie wrażenie wywierać będzie dane pomieszczenie. Im więcej przytłumionego nieco światła, tym będziemy się czuć bardziej przytulnie w danym wnętrzu, będzie nam się w nim lepiej spędzać czas.

 

Profesjonalna pomoc

 

Jeżeli nie czujemy się na siłach w kwestii wyboru poszczególnych rodzajów oświetlenia, warto poprosić o pomoc specjalistę. Znajdziemy go nie tylko w profesjonalnym sklepie – o pomoc można poprosić także specjalistów od aranżacji wnętrz, architektów, albo po prostu obejrzeć filmy instruktażowe zamieszczane na portalach wnętrzarskich lub blogach tematycznych.

2 Replies to “Różne rodzaje oświetlenia”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *